عارف صادقی

فرآیند ثبت‌نام در بورس (درس سوم)

سلام عرض میکنم خدمت دوستان عزیزم. امروز سومین جلسه از آموزش بورس به زبان عامیانه رو با عنوان فرآیند ثبت‌نام در بورس شروع میکنیم.

خب قبل از هر چیز باید بدونید که سازمان بورس یک نهاد واسط بین سرمایه داران و شرکت های نیازمند سرمایه هستش. اما به علت تعداد زیاد سرمایه گذاران در هر کشور، معمولا سازمان بورس، برای خدمات بهتر به سرمایه‌گذاران و البته ایجاد فضای رقابتی بیشتر یک نهاد واسط بین خودش و مشتریان ایجاد کرده که بهش میگیم کارگزاری.

درواقع کارگزاری ها گذرگاه ها و پل ارتباطی بین مردم و سازمان بورس هستن که از اون طریق میشه به سازمان متصل شد.

شما به عنوان یک سرمایه‌گذار، جهت سرمایه گذاری در بورس، باید در قدم اول تو یکی از کارگزاری های رسمی کشور ثبت نام کنید و کدبورسی دریافت کنید.

فرآیند ثبت‌نام هم به این صورت هستش که شما به سایت کارگزاری مورد نظرتون مراجعه می‌کنید و اطلاعات مورد نیاز رو در فرم های سایت تکمیل میکنید.

در کنار سایت کارگزاری، جدیدا سایتی به اسم سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا همون سایت سجام هم راه اندازی شده که به منظور یکپارچه کردن اطلاعات مشتریان، باید الزاما اونجا هم ثبت‌نام کنید. هزینه ثبت نام تو سایت سجام در این روز (۱۳۹۹/۲/۲۹) ۱۰۰۰۰ تومان است.

خب پس تا اینجای کار شما درحالت کلی نیاز هست که تو دوتا سایت ثبت نام کنید. ۱- سایت کارگزاری و ۲- سایت سجام

**توجه**

در صورتی که از لینک معرف ما که در زیر قرار داده شده برای کارگزاری آگاه استفاده کنید. علاوه بر استفاده از مزایای بنده ثبت‌نام سجام بصورت خودکار و رایگان انجام خواهد شد و نیازی به پرداخت ۱۰ هزارتومان سایت سجام نخواهد بود.

https://ex.agah.com/ref/DE4835/

پس از ثبت نام در سایت سجام یک کدپیگیری ده رقمی برای شما ارسال میشه که حتما زمان مراجعه به دفاتر کارگزاری یا دفاتر پیشخوان برای احراز هویت این کد رو باید همراهتون داشته باشید.

بعد از ثبت نام سایت کارگزاری و سجام و دریافت کدپیگیری با در دست داشتن مدارکتون (اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی، و کپی یکی از مدارک تحصیلی دیپلم یا بالاتر یا حتی کارت دانشجویی) به یکی از شعبه های کارگزاری یا دفاتر پیشخوان مراجعه کنید. توجه داشته باشید که شما باید دو احراز هویت متفاوت انجام بدید. احراز هویت سجام + احراز هویت کارگزاری

اگر مدرک تحصیلی شما از دیپلم پایین تر باشه ، به شما کد معاملاتی آنلاین تعلق نمیگیره، یعنی شما برای خریدتون نمیتونید مستقیم عمل کنید. و باید با واسطه ی نظارت کارگزاری سفارشات رو ثبت کنید. یعنی شما سفارشاتتون رو وارد سیستم میکیند و کارگزاری سفارشات شما رو تایید و ثبت میکنه. اما بازهم عملیات خرید و فروش بصورت اینترنتی انجام میشه. تنها نیاز به تایید کارگزاری داره

بعد از تکمیل احراز هویت حدود دو روز بعدش باید کدبورسی شما براتون از طرف شرکت سپرده گذاری مرکزی براتون پیامک بشه و بعد از چند روز هم حساب کاربری شما توسط کارگزاری فعال میشه و میتونید معامله انجام بدید.

کد بورسی چیست؟

کدبورسی یک کد منحصر به فرده(مثل کدملی) برای هر شخص حقیقی که در تمام طول فعالیت بورسی براش ثابت میمونه.
درواقع ممکنه شما توی ۱۰ تا کارگزاری ثبت نام کنید و و چندین نام کاربری مختلف داشته باشید. اما تو همه این کارگزاری ها شما تنها از همون کدبورسی استفاده میکنید. با وجود اینکه کدبورسی ماهیتش مثل کدملی هستش ولی درعمل برای شما کاربرد فعالی نداره و شما از همون نام کاربری و رمزعبور سایت کارگزاری برای معاملاتتون استفاده میکنید.
حالا کاربردش کجا هست؟! کاربردش زمانی هستش که شما مراجعه میکنید به بانک برای دریافت سودنقدی که تو مجمع تصمیم گرفته شرکت تقسیم کنه (اینکه مجمع چی هستش رو جلسات بعدی مفصل توضیح میدم) رو بگیرید اون کد رو به بانک اعلام میکنید و سودتون رو دریافت میکنید.

کد بورسی شامل دو قسمت هستش. قسمت سمت راست کد دارای سه حرف و قسمت سمت چپ شامل ۵ عدد. سه حرف سمت راست کد معمولا از سه حرف اول نام‌خانوادگی شما تشکیل شده.

بطور مثال اگر شخصی با اسم مهناز فضائلی باشه، کد بورسیش به صورت فضا۳۲۶۸۹ باید باشه بطور معمول.
اما این قطعی نیست و مثلا کدبورسی خودم با فامیلی صادقی با ع ث ف شروع میشه!

مجدد تاکید میکنم درصورت ثبت نام کارگزاری و سجام از طریق لینک معرف ما در کارگزاری آگاه میتونید از مزایای سطح معرف (تخفیف کارمزد، تخفیف دوره های آموزشی و تخفیف بسته های تحلیلی) به مدت حداکثر سه ماه بهره‌مند بشید و علاوه بر اون ۴۰۰ امتیاز مازاد در باشگاه مشتریان آگاه دریافت کنید.

https://ex.agah.com/ref/DE4835/

بزودی آموزش کامل و تصویری دریافت کدبورسی از کارگزاری آگاه رو داخل وبلاگ براتون قرار میدم.