عارف صادقی

پورتفوی چیست؟ (درس دوم)

سلام دوستان با جلسه دوم از آموزش بورس به زبان عامیانه در خدمت شما هستیم. در این جلسه میخوایم در مورد پورتفوی صحبت کنیم و توضیح بدیم اصلا پورتفوی چی هست؟

ببینید دوستان کسایی که توی بورس سرمایه گذاری میکنن در ازای پولی که سرمایه گذاری میکنن باید بازدهی کسب کنند. درواقع میزان سرمایه گذاری صورت گرفته توسط هر سرمایه گذار، وابسته به مقادیر بازده و ریسک است. بزارید اینجوری بگم تا براتون شفاف بشه! دو شرکت رو درنظر بگیرید، که یک محصول یکسان تولید میکنن و در مقاطع مختلف شرکت اول دچار بحران میشه و شرکت دوم درحال بازدهی بیشتری ناشی از تولید بیشتر و کسب سهم بیشتری از بازار هست. یا برعکس این قضیه اتفاق بیفته.

حالا اگر یک سرمایه گذار بخواد سهام یکی از این دو شرکت رو بخره دوحالت وجود داره:
حالت اول: تصمیم گیری میکنه و سهام یکی از این دوتا رو میخره.
حالت دوم: با بخشی از سرمایه خودش شرکت اول و با بخش دیگه ای از سرمایه‌ای که داره سهام شرکت دوم رو خریداری میکنه.

در حالت اول ممکنه سرمایه‌گذار بازده قابل توجهی (با توجه به افزایش ارزش سهم شرکت) به دست بیاره، ولی از طرفی ممکنه که اون یکی شرکت اقدام به اصلاح سازوکار خودش بکنه تا بتونه توی رقابت با شرکت مقابل پیروز بشه و در نتیجه شرکت اول دچار کاهش شدید قیمت میشه.

اما در حالت دوم به دلیل اینکه سرمایه گذار در تخصیص سرمایه های خودش به شرکت برتر بصورت یکجا و کامل عمل نکرده و پیش‌بینی رشد شرکت رقیب رو هم درنظر گرفته اقدام به کاهش ریسک سرمایه گذاری خودش کرده. درواقع سرمایه گذار با خرید بخشی از سهام دو شرکت اقدام به تشکیل پرتفوی (portfolio) کرده. معنی ساده واژه پورتفوی، سبد سرمایه گذاری به‌طور عام و سبد سهام از ترکیت دارایی های سرمایه گذاری شده توسط سرمایه گذار است.

هرگز همه تخم مرغ ها را در یک سبد نچینید!
هرگز همه تخم مرغ ها را در یک سبد نچینید!

همه تخم مرغ ها را داخل یک سبد نچینید!

قطعا همه‌ی ما حداقل یکبار این جمله معروف رو شنیدیم و احتمالا سعی کردیم اون رو تو مدیریت سرمایه مون لحاظ کنیم، اما نکته مهمی که هست اینه که تشکیل سبد سرمایه گذاری یا همون پورتفوی باید دارای یک سری مزایا و ویژگی‌هایی همچون تنوع بخشی (diversicfivation) باشه تا بتونیم بگیم سبد مناسبی رو تشکیل دادیم.

اگر در مورد چیزی که تو پاراگراف بالا گفتم گیج شدید یا براتون نامفهوم بود نگران نباشید بزودی تو مطالب جلوتر براتون شفاف میشه مثل آب! اما لغت پورتفوی از کجا اومده؟ این کلمه در لغت به معنی کیف دستی هستش که در گذشته یک سرمایه گذار، مجموعه ای از اسناد و مدارک خودش رو توی اون میذاشت و هر روز به تالار بورس سر میزد تا وضعیت سرمایه هاشون رو بررسی کنن. در اصطلاح مالی هم به کنار هم گذاشتن ترکیبی دارایی های مختلف مالی مثل املاک و مستغلات، سهام شرکت‌ها، اوراق با درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی با هدف تنوع‌بخشی و کاهش ریسک سرمایه گذاری را پرتفوی یا سبد سهم میگن.

ارزش پورتفوی

به ارزش مالی و نقدی پورتفوی هر شخص حقیقی یا حقوقی، ارزش پورتفوی میگن. برای قیمت گذاری شرکت های سرمایه گذاری پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، مهم‌ترین عامل، ارزش پرتفوی این شرکت‌ها است.

هیچ‌گاه پورتفوی تک سهام نسازید!

فرضی کنید کل سبد سهامتون رو از یک صنعت خاص تشکیل داده‌اید. خب اگر اون صنعت به هر دلیلی دچار رکود بشه چه اتفاقی میفته؟! معلومه همه سهام های شما از اون گروه دچار زیان میشن. بنابراین توصیه میشه حتما تنوع رو رعایت کنید و سبد معاملاتی خودتون رو از سهام شرکت های مختلف از صنایع مختلف پر کنید. البته توجه داشته باشید اونقدر تنوع رو زیاد نکنید تا بعد تو مدیریت پورتفوی دچار مشکل بشید.