عارف صادقی

چگونه سهام عدالت را مستقیم مدیریت کنیم؟

سلام و عرض ادب خدمت شما دوستای عزیزم.
امروز میخوام به کسایی که مشمول سهام عدالت هستن. اما نمیدونن باید با سهام عدالت خودشون چیکار کنن و یا نمیدونن چجوری باید سهام رو بفروشن یا نگهداری و مدیریت کنن یه سری راهنمایی ها کنم.

سهام عدالت چیه؟!
سهام عدالت، سهام مربوط به ۴۹ شرکت سرمایه‌پذیره که ۳۵ تا از اونها شرکت‌های بورسی و ۱۴ شرکت غیربورسی هستن. که از سال ۱۳۸۵ به مشمولین سهام عدالت که از افراد کم درآمد جامعه بودن واگذار شده.

از کجا بفهمیم سهام عدالت داریم یا نه؟!

شما میتونید با مراجعه به سایت www.samanese.ir و با وارد کردن کدملی و تایید مشخصاتتون متوجه بشید مشمول سهام عدالت هستید یا نه!

اگر مشمول بودید که بعد از ورود و مشاهده مشخصات میتونید در صورت نیاز شماره تلفن همراه یا شماره شبای خودتون رو اصلاح کنید. حالا نوبت به آزادسازی سهام میرسه!
اینجا دو راه دارید یا باید آزادسازی مستقیم کنید یا آزادسازی غیرمستقیم. آزادسازی غیرمستقیم یعنی شما اختیار معاملات سهام عدالت خودتون رو به دولت میسپارید و از درآمد حاصل بهره‌مند میشید. اما اگر تصمیم گرفتید آزادسازی مستقیم کنید توجه کنید که حتما باید کدبورسی داشته باشید.

فرآیند ثبت نام و دریافت کدبورسی رو میتونید از این لینک مطالعه کنید. کلیک کنید

بعد از انجام مراحل آزادسازی تصویری مشابه تصویر زیر میبینید و یک کدپیگیری که باید حتما اون رو جایی یادداشت کنید و داشته باشید.

سهام عدالت

اما بعد از آزادسازی مستقیم میتونید برای مشاهده و مدیریت سهام های خودتون به سایت زیر مراجعه کنید:

www.sahamedalat.ir

در صفحه باز شده بر روی گزینه “مشاهده دارایی سهام عدالت” کلیک می کنید تا صفحه زیر برای شما باز شود. در صفحه باز شده کد ملی خود را وارد می کنید تا کد احراز هویت به شماره شما ارسال شود.
بعد از وارد کردن کد احراز هویت وارد پنل خود در سامانه سهام عدالت می شوید که میتوانید سهام خود را مدیریت کنید.

این سامانه همانند سامانه کارگزاری ها است که تقریبا از همه سهم های مهم در بورس تعدادی برای ما خرید شده است و میتوانیم اونها رو مشاهده کنیم.

درآینده نزدیک امکان انتقال به پورتفوی کارگزاری‌های خودتون هم فراهم میشه که میتونید پیش بقیه سهام هاتون داشته باشید اینها رو هم

پرسود باشید و موفق